Přeskočit na obsah

Evoluční biologie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Evoluční biologie je vědní obor zabývající se biologickou evolucí organismů a mechanismy, které se při ní uplatňují. Za jeho zakladatele je považován Charles Darwin, který jako první přednesl světu obecně přijatelnou verzi evoluční teorie. Vědci zaměření na tento obor se nazývají evoluční biologové či evolucionisté (kromě příznivců evolucionismu).

Evoluční biologie je interdisciplinární obor zasahující do mnoha terénních i laboratorních oborů. Evoluční biologie tak využívá jednotlivé biologické obory (např. mammalogie, ornitologie nebo herpetologie), které studují jednotlivé organizmy jako speciální případy pro hledání odpovědí na obecnější otázky evoluce. Obdobně využívá evoluční biologie poznatků paleontologie a geologie o fosiliích, které umožňují hledat odpovědi na otázky po tempu a způsobu evoluce. Využívá se i poznatků teoretických oborů, jako např. populační genetika. Některé teorie lze experimentálně ověřovat na modelových organismech (např. Drosophila). Tak je realizována i experimentální evoluční biologie.

Obor zájmu

[editovat | editovat zdroj]

Evoluční biologové se dělí především na mikroevolucionisty a makroevolucionisty.

Evoluční biologie se nezabývá jen samotným vývojem – tedy adaptací. Předmětem evoluční biologie jsou i některá témata, která se netýkají přímo metod přizpůsobování organizmů. Mezi ně patří[1]:

Významní evoluční biologové

[editovat | editovat zdroj]

České osobnosti evoluční biologie

[editovat | editovat zdroj]
  1. KELLY, Kevin. www.ted.com [online]. www.ted.com [cit. 2016-04-16]. Dostupné online. 

Literatura

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]